Władze zamykają klasztory w dniu urodzin Dalajlamy

W dniu 85. urodzin Dalajlamy władze chińskie kazały zamknąć dla odwiedzających klasztory i świątynie buddyjskie w całym Tybecie.

Informacje o „urodzinowym” zakazie przyjmowania wiernych przekazują niezależne źródła z Tybetańskiego Regionu Autonomicznego oraz tybetańskich prefektur w prowincjach Qinghai, Sichuan i Gansu.

W Kardze (chiń. Ganzi), w Sichuanie okolicznościowe inspekcje w klasztorach przeprowadzali sekretarze lokalnych komórek partii i komendanci policji. „Powtarzali, że duchowni muszą dawać »wzór patriotyzmu«, i kazali natychmiast donosić o pojawieniu się »podejrzanych osób« w pobliżu świątyń”.

W całym Tybecie wierni „składali symboliczne ofiary i modlili się w intencji długiego życia Jego Świątobliwości”. „W sieci mieliśmy prawdziwy wysyp obrazów Czenrezika”, bóstwa opiekuńczego Tybetu i Bodhisattwy Współczucia, za którego emanację uchodzi Dalajlama, oraz „modlitw o niezachodzenie Słońca”, także kojarzącego się Tybetańczykom tylko z jedną osobą.

W tym samym czasie tradycyjną już, doroczną wizytę w Lhasie złożył Wang Yang – przewodniczący Ogólnochińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej (OLPKK) i numer cztery w strukturach Komunistycznej Partii Chin – wzywając do „strzeżenia jedności Chin” i „zdecydowanego zwalczania separatyzmu”.