Według tybetańskich źródeł krewni pogodzili się ze śmiercią mnicha (i kontrowersyjnego pisarza), który zaginął w kwietniu 2008 roku, miesiąc po wybuchu największej fali antychińskich protestów w Tybecie.
Miesięczne archiwum: luty 2017
Lama Rinczen: Korzenie tybetańskiej tradycji buddyjskiej
Siddharta Gautama
W VI wieku p.n.e. w hinduskim książęcym rodzie Siakjów urodził się Siddharta Gautama, późniejszy historyczny Budda, zwany Siakjamunim (mędrcem z rodu Siakjów). Książę wychowywał się w królewskim dostatku. Spełniano każde jego pragnienie. Otrzymał nadzwyczaj staranne i wszechstronne wykształcenie. Od najmłodszych lat wyróżniał się też niezwykłymi zdolnościami, talentami oraz przymiotami ciała i umysłu. Wydawało się, że młody, zdrowy, bogaty i uwielbiany przez wszystkich, powinien być najszczęśliwszym z ludzi.
Zatrzymanie samotnego demonstranta w Ngabie
Policja zatrzymała demonstranta, który 25 lutego wyszedł z portretem Dalajlamy na ulicę w Ngabie (chiń. Aba), w prowincji Sichuan.
Prawie pięć lat więzienia za ostrzeganie przed samospaleniami w Sertharze
Tybetańskie źródła z opóźnieniem informują o listopadowym zwolnieniu mężczyzny, którego aresztowano 24 stycznia 2012 roku w Sertharze (chiń. Seda), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan.
Oser: Śmierć Tenzina Delka Rinpoczego. Dziennik
12 lipca 2015
Krewne, które czekają w Chengdu na widzenie z Tulku Tenzinem Delkiem, otrzymują nagle wiadomość: „A’an Zhaxi zmarł dziś po południu na skutek choroby”. To wszystko, słowa wyjaśnienia.
Zakaz występowania dla pieśniarza z Ngaby
Amczok Phulczung, popularny pieśniarz z Ngaby (chiń. Aba) w prowincji Sichuan, skazany na cztery lata więzienia za nagrywanie patriotycznych pieśni, jest nadal szykanowany przez władze.
Steven D. Marshall: Rukhag 3. Mniszki z więzienia Drapczi
WPROWADZENIE
W czerwcu 1998 roku w Drapczi, Więzieniu nr 1 Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (TRA), zmarło pięć maltretowanych od ponad miesiąca mniszek. Miały one popełnić samobójstwo w magazynie bloku mieszkalnego, wieszając się lub dusząc. Wszystkie były bliskimi przyjaciółkami, miały po dwadzieścia parę lat i odbywały wyroki za udział w pokojowych protestach. Do wyjścia na wolność nie pozostało im wiele – gdyby przeżyły, ostatnia opuściłaby mury więzienia w lutym 2000 roku.
Zatrzymanie samotnego demonstranta w Sertharze
Według tybetańskich źródeł 5 stycznia policja zatrzymała samotnego demonstranta w Sertharze (chiń. Seda), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan.
Oser: Wróć do domu
Policja zakłóca uroczystości w Kumbumie
Po raz kolejny władze chińskie zorganizowały manifestację siły podczas obchodów dorocznego Monlamu, „święta modlitwy” w klasztorze Kumbum, w prefekturze Coszar (chiń. Haidong) prowincji Gansu.