Gegdziom – młody pieśniarz z Kakhogu (chiń. Hongyuan) w prefekturze Ngaba (chiń. Aba) prowincji Sichuan – został zatrzymany 12 lutego za „występ na noworocznym koncercie”.
Miesięczne archiwum: marzec 2024
Gegdziom: Smutna piosenka
Zwolnienie okaleczonego więźnia w Ngabie
Lhundrub – były mnich klasztoru Kirti w Ngabie (chiń. Aba), w prowincji Sichuan – na początku lutego „wyszedł z więzienia okaleczony”.
Oser: Garść szczegółów i wspomnień
Śmierć matki więźnia politycznego w Njagczu
Phude, matka „znikniętego” przez policję Tenzina Khenrapa, 17 lutego „umarła z rozpaczy”, od roku bezskutecznie błagając o informacje o losie syna.
Bhuczung D. Sonam: Piosenki z Dełaczenu
Sąd ludowy – od sześciu lat – „rozpatruje apelację” Anji Sengdry
Chiński adwokat Lin Qilei poinformował w mediach społecznościowych, że odbył kolejną podróż do Silingu (chiń. Xining) i uzyskał zapewnienie, że wyższy sąd ludowy prowincji Qinghai „w dalszym ciągu zapoznaje się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie” sprawy Anji Sengdry, działacza społecznego z Gade (chiń. Gande) w prefekturze Golog (chiń. Guoluo).
Dolpopa: Gdyby
Gdyby kupowanie ryb
nie rodziło negatywnej karmy,
skąd brałaby się zasługa
z fundowania posągów?
Zaludnianie „obronnych wiosek” na granicy z Indiami
Indyjskie media podają, że Pekin „zaludnia Chińczykami obronne wioski” po drugiej stronie granicy w Tałangu, w stanie Arunaćal Pradeś.
Encyklopedia świątyń Khamu: Klasztor Łonto
Pierwotnie Łonto było klasztorem bonu, dziś nie wiadomo jednak, kto go założył. Później – czego ślady wciąż są widoczne – należało do szkoły njingma.
Wedle ustnych przekazów chylącą się ku upadkowi świątynię uratował Sakja Triczen Taszi Rinczen, strzelając do niej z łuku. Od tego czasu nazywano ją Lhanjing, „starą” albo „przeszytą strzałą”.