Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji (TCHRD) z Dharamsali informuje o zatrzymaniu Kelsanga, który „poskarżył się w mediach społecznościowych, że jest szykanowany przez władze lokalne” w Dengczenie (chiń. Dingqing), w prefekturze Czamdo (chiń. Changdu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.
Archiwum kategorii: HFPC
Parlament Europejski potępia Chiny za gwałcenie praw człowieka w Tybecie
Parlament Europejski – obchodzący 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z Chińską Republiką Ludową – 8 maja przyjął rezolucję, w której potępia Pekin za gwałcenie praw człowieka w Tybecie.
Utrudnienia w przyjmowaniu nowicjuszy w Qinghai
Władze chińskie „wprowadzają nowe obostrzenia”, utrudniając przyjmowanie nowicjuszy do tybetańskich klasztorów buddyjskich w Amdo (przyłączonym administracyjnie do prowincji Qinghai).
Dzigme Gjalcen zapowiada ponowne otwarcie (okrojonej) szkoły Ragja
Dzigme Gjalcen – założycie i dyrektor słynnej, wielokrotnie nagradzanej i stawianej za wzór „średniej szkoły zawodowej”, którą władze chińskie kazały zamknąć w lipcu 2024 roku – uroczyście poinformował, że uzyskał zgodę na ponowne otwarcie placówki.
Nocna kremacja Hungkara Rinpoczego
Według tybetańskich źródeł zwłoki Hungkara Rinpoczego zostały skremowane 20 kwietnia „w środku nocy” w Ho Chi Minh, w Wietnamie. „Uroczystości” pilnowało czterdziestu wietnamskich policjantów i trzydziestu chińskich aparatczyków „z departamentów różnych szczebli”. Kategorycznie zakazano filmowania i robienia zdjęć.
Specjalni sprawozdawcy ONZ upominają się o Congona Ceringa
Trzech specjalnych sprawozdawców ONZ upomniało się o Congona Ceringa, sygnalistę z Zungczu (chiń. Songpan) w prefekturze Ngaba (chiń. Aba) prowincji Sichuan.
Fala apeli o przywrócenie języka tybetańskiego w szkołach
Publikując białą księgę, w której powiela stare kłamstwa o „ochronie” języków mniejszości, Pekin wywołał falę apeli o przywrócenie tybetańskiego w szkołach.
Zatrzymania w Gade, przygotowania do kremacji Hungkara Rinpoczego w Wietnamie
W Gade (chiń. Gande), w Gologu (chiń. Guoluo), w prowincji Qinghai zatrzymano „kilkunastu” Tybetańczyków „za opłakiwanie” Hungkara Rinpoczego, który 29 marca zmarł w Wietnamie.
Wojskowy dryl w tybetańskich szkołach
Władze chińskie zatrudniają emerytowanych żołnierzy w tybetańskich szkołach i organizują dzieciom (z sześciolatkami włącznie) „szkolenia wojskowe i polityczne”.
Protest przeciwko „dewastacji środowiska” w Markhamie
Mieszkańcy miasteczka Conga w Markhamie (chiń. Mangkang), w prefekturze Czamdo (chiń. Changdu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, opublikowali w internecie film, w którym protestują przeciwko „dewastowaniu środowiska naturalnego” przez chińskie kopalnie.