Według lokalnych źródeł policja legitymuje wszystkich Tybetańczyków, którzy chcą odwiedzić lhaski Dżokhang, najbardziej czczone sanktuarium Tybetu. „Nie wpuszczają pracowników sektora państwowego, młodzieży szkolnej i emerytów – choć świątynia stoi otworem dla wszystkich chińskich turystów. Ludzie skarżą się, że dziedzictwo naszej kultury jest dziś towarem dla Chińczyków, do którego sami nie mamy żadnego prawa”.
Miesięczne archiwum: sierpień 2020
Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał
Na początku kwietnia Radio Wolna Azja podało, że „lhaskie Biuro Bezpieczeństwa Publicznego (BBP) zawarło ugodę w sprawie chrześcijanina Songa Xinkuana”. Wcześniej czytałam w sieci, co sam pisał o tamtym zajściu.
Zatrzymania za protest przeciwko konfiskatom ziemi w Juszu
Według tybetańskich źródeł 21 sierpnia policja zatrzymała dwóch Tybetańczyków, którzy mobilizowali ziomków do protestowania przeciwko konfiskatom ziemi w okręgu Czumarleb (chiń. Qumalai), w prefekturze Juszu (chiń. Yushu) prowincji Qinghai.
Tybetańscy pisarze młodego pokolenia: Fragmenty dyskusji o stanie literatury tybetańskiej
Czoni Jum Cering (nagradzany pisarz, literaturoznawca i filmowiec):
Raz, dla większości naszych autorów literatura to hobby, a nie główne zajęcie, podczas gdy wszyscy wielcy pisarze w tym kraju i gdzie indziej mieli odwagę poświęcić się tworzeniu całym ciałem i umysłem. U nas z reguły robi się to co najwyżej na pół gwizdka.
Zwolnienie „poranionej” więźniarki politycznej w Serszulu
Dolkar – skazana na 15 miesięcy pozbawienia wolności za „ujawnienie tajemnicy państwowej i zakłócanie porządku” w maju zeszłego roku – „straciła w więzieniu zdrowie na skutek wyczerpującej pracy”.
Rongje Adrak: To właśnie nam zrobili
Dalajlama żegna Henryka Wujca
Jego Świątobliwość Dalajlama pożegnał Henryka Wujca – byłego więźnia politycznego, jednego z najważniejszych działaczy opozycji demokratycznej w PRL oraz budowniczych III RP, współtwórcę pierwszego sejmowego Zespołu dla Tybetu, uczestnika pierwszego Światowego Forum Parlamentarzystów dla Tybetu w New Delhi, w 1994 roku, współautora Deklaracji solidarności Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z narodem tybetańskim z 2001 roku.
Dalajlama: W rocznicę zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki
W 75. rocznicę zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki apeluję do rządów, organizacji i jednostek o przypomnienie sobie, że osiągnięcie pokoju powinno być najważniejszym celem naszego życia.
Wysoki aparatczyk z TRA podejrzany o nadużycia
Rządowe chińskie media informują, że w „ostatnich dniach lipca” wszczęto postępowania wobec „kilkunastu wysokich urzędników” w ramach kampanii antykorupcyjnej, którą przewodniczący Xi Jinping prowadzi od 2012 roku, dyscyplinując kadry i pozbywając się przy okazji przeciwników politycznych.