Dyskryminacja Tybetańczyków w świątyniach Lhasy

Według lokalnych źródeł policja legitymuje wszystkich Tybetańczyków, którzy chcą odwiedzić lhaski Dżokhang, najbardziej czczone sanktuarium Tybetu. „Nie wpuszczają pracowników sektora państwowego, młodzieży szkolnej i emerytów – choć świątynia stoi otworem dla wszystkich chińskich turystów. Ludzie skarżą się, że dziedzictwo naszej kultury jest dziś towarem dla Chińczyków, do którego sami nie mamy żadnego prawa”.

Czytaj dalej

Tybetańscy pisarze młodego pokolenia: Fragmenty dyskusji o stanie literatury tybetańskiej

Czoni Jum Cering (nagradzany pisarz, literaturoznawca i filmowiec):

Raz, dla większości naszych autorów literatura to hobby, a nie główne zajęcie, podczas gdy wszyscy wielcy pisarze w tym kraju i gdzie indziej mieli odwagę poświęcić się tworzeniu całym ciałem i umysłem. U nas z reguły robi się to co najwyżej na pół gwizdka.

Czytaj dalej

Dalajlama żegna Henryka Wujca

Jego Świątobliwość Dalajlama pożegnał Henryka Wujca – byłego więźnia politycznego, jednego z najważniejszych działaczy opozycji demokratycznej w PRL oraz budowniczych III RP, współtwórcę pierwszego sejmowego Zespołu dla Tybetu, uczestnika pierwszego Światowego Forum Parlamentarzystów dla Tybetu w New Delhi, w 1994 roku, współautora Deklaracji solidarności Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z narodem tybetańskim z 2001 roku.

Czytaj dalej