Władze burzą trzydziestometrowy posąg Buddy w Draggo

Według tybetańskich źródeł 12 grudnia na rozkaz władz i „pod osłoną wojska” zniszczono trzydziestometrowy posąg Buddy i 45 młynów modlitewnych w klasztorze Draggo, w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan.

Wielki posąg, uroczyście konsekrowany 5 października 2015 roku, kosztował 40 milionów yuanów (ponad 25 mln PLN). Został ufundowany „za zgodą władz” przez wiernych z okręgu Draggo (chiń. Luhuo) i miał „chronić przed głodem, wojną oraz katastrofami wywołanymi przez elementy ognia, wody, ziemi i powietrza”. W czasie „rozbiórki” aparatczycy unieważnili wydane wcześniej zezwolenia, twierdząc, że „figura jest za duża”.

Razem z posągiem – w klasztornym kompleksie „obstawionym przez wojsko, by zapobiec ewentualnym protestom” – zniszczono rząd 45 wielkich młynów modlitewnych (wypełnionych buddyjskimi pismami i mantrami) oraz zerwano z masztów i spalono flagi modlitewne.

Rozkaz zburzenia posągu – podobnie jak wcześniej przyklasztornej szkoły – wydał sekretarz Wang Dongsheng, który nadzorował też dewastację Larung Garu.