Przewodniczący Xi z gospodarską wizytą w Qinghai

Przewodniczący Xi Jinping przeprowadził „inspekcję” w prowincji Qinghai. Według rządowych media gospodarska wizyta miała „wzmocnić poczucie jedności narodu chińskiego” na ziemiach tybetańskich.

Xi, nazywany w Chinach „przewodniczącym wszystkiego” (partii, państwa, wojska itd.), spędził w Qinghai dwa dni (18–19 czerwca), odwiedzając między innymi szkołę z internatem w Gologu (chiń. Guoluo) i tybetańską świątynię buddyjską w Silingu (chiń. Xining).

Według źródeł Radia Wolna Azja (RFA) mieszkańcy Silingu dowiedzieli się o wizycie z mediów, choć „wiadomo było, że dzieje się coś dużego, bo 17 czerwca zablokowali wszystkie ulice, kazali pozamykać okna i zabronili dostarczania jedzenia”.

Do założonej w 2017 roku i „wspieranej finansowo przez Szanghaj” szkoły średniej w Gologu uczęszcza 800 dzieci z sześciu tybetańskich okręgów prefektury Golog. W świątyni Hongjue doszło do pierwszego, „historycznego” spotkania Xi seniora (ówczesnego wiceprzewodniczącego regionu Północno-Zachodniego i jednego z najbardziej umiarkowanych liderów partii komunistycznej) z trzynastoletnim Panczenlamą w grudniu 1951 roku.

Podobnie jak w 2021 roku, Xi wzywał do sinizacji prowincji, do której przyłączono administracyjnie tybetańską dzielnicę Amdo. Rządowe media informowały, że przewodniczący interesował się „stymulowaniem pracy edukacyjnej” przy pomocy współpracy między (bogatym chińskim) wschodem a (zubożałym mniejszościowym) zachodem oraz „wykuwaniem silnego poczucia wspólnoty” społeczeństwa chińskiego w prowincji, w której według oficjalnych statystyk Tybetańczycy stanowią 21 procent populacji. W szkole pytał o „program, ćwiczenia fizyczne i znajomość wspólnego języka”, chwaląc „włączenie edukacji ideologicznej i politycznej do codziennych zajęć”. W świątyni rozmawiał o „dobrej tradycji kochania państwa i religii oraz promowania jedności etnicznej i postępu”. Innymi ważnymi tematami rozmów były „ochrona środowiska naturalnego” oraz – nowinka w nomenklaturze dożywotniego przewodniczącego – „rozwój wysokiej jakości”.

Według komunikatu agencji Xinhua przewodniczący Xi Jinping wezwał lokalnych aparatczyków do „sumiennego realizowania wytycznych komitetu centralnego oraz nowej filozofii rozwoju na wszystkich frontach”, stawiania na „ochronę środowiska” i „strzeżenia narodowej jedności”. Xi podkreślał, że „kluczowym zadaniem oświaty jest wychowanie ideologiczne i polityczne, mające wpajać od najmłodszych lat silne poczucie jedności narodu chińskiego, historię partii komunistycznej oraz zadanie narodowego odmłodzenia poprzez modernizację w nowej epoce”.