„Zakazane” obchody urodzin Dalajlamy

Mimo zakazów i gróźb władz w całym Tybecie świętowano gjathon, osiemdziesiąte urodziny Jego Świątobliwości Dalajlamy.

UrodzinyDalajlamy-Qinghai-21Czerwca2015

Według kalendarza tybetańskiego Dalajlama urodził się piątego dnia piątego miesiąca; w tym roku przypadał on 21 czerwca. Osiemdziesiąte urodziny – do których tradycyjnie przywiązuje się wagę szczególną – świętowano, ofiarowując kadzidło, zanosząc modły i „gromadząc zasługę” w intencji długiego życia Jego Świątobliwości.

UrodzinyDalajlamy-Procesja-21Czerwca2015

W Draggo (chiń. Luhuo), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan ludzie wznieśli ołtarz z wielkim portretem Dalajlamy. Według niezależnych źródeł w sąsiednich okręgach organizowano podobne uroczystości, ale „trudno o szczegółowe informacje, bo w całym regionie szybko odcięto dostęp do internetu”.

W Gologu (chiń. Guoluo), w prowincji Qinghai „świętowano głównie w domach”, ale w sąsiednim Gepasumdo (chiń. Tongde) odbyły się publiczne modły i ceremonia ofiarowania kadzidlanego dymu.

W okręgu Pema (chiń. Banma) władze przerwały odprawianie rytuału, związanego z przestrzeganiem ścisłego postu, „więc ludzie ruszyli na targ rybny, wykupili setki ryb i wypuścili je do rzeki w intencji długiego życia Jego Świątobliwości”.

UrodzinyDalajlamy-PortretNaTronie-21Czerwca2015

UrodzinyDalajlamy-Ofiary-21Czerwca2015

UrodzinyDalajlamy-PoleOltarzyk-21Czerwca2015

UrodzinyDalajlamy-Dzieci-21Czerwca2015

UrodzinyDalajlamy-Biwak-21Czerwca2015

UrodzinyDalajlamy-Lungty-21Czerwca2015