Dalajlama: Gratulacje dla Donalda Tuska

Szanowny Panie,

Gratuluję ponownego wyboru na stanowisko premiera Polski – państwa, które przez wiele lat dokładało wielkich starań, by propagować wartości demokratyczne nie tylko u siebie, ale także na świecie.

Bardzo się cieszę, że dane mi było wielokrotnie odwiedzać Pański piękny kraj i spotykać się z Panem oraz innymi przywódcami, w tym, nieraz, z naszym szanownym przyjacielem Lechem Wałęsą.

Podczas tych wizyt osoby wywodzące się z najróżniejszych środowisk wyrażały zainteresowanie i poparcie dla moich starań o propagowanie podstawowych ludzkich wartości, takich jak współczucie, przebaczenie, tolerancja, zadowolenie i samodyscyplina, a także o budowanie harmonii między religiami. Jestem wdzięczny za okazywaną mi przyjaźń oraz solidarność z narodem tybetańskim.

Dla świata to okres trudny i niepewny, rośnie przecież zrozumienie jedności ludzkiej rodziny i naszych wzajemnych zależności. Jestem więc optymistą i wierzę, że sytuacja szybko zmieni się na lepsze.

Polska odegrała już i wciąż ma potencjał odgrywania ważnej roli w promowaniu pokoju i globalnego bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że jako jej premier i były przewodniczący Rady Europejskiej zrobi Pan coś dla uczynienia świata lepszym, wolnym od przemocy i używania broni.

Życzę Panu wszelkich sukcesów w zmaganiach z przyszłymi wyzwaniami, zaspokajaniu potrzeb oraz wypełnianiu aspiracji Polaków.

Z modlitwami i najlepszymi życzeniami,

 

Z poważaniem,

14 grudnia 2023