Partyjni aparatczycy zapraszają lamów do swoich domów

W ramach nowej kampanii aparatczycy Komunistycznej Partii Chin w Tybetańskim Regionie Autonomicznym mają zapraszać do swoich domów mnichów buddyjskich na „rozmowy o polityce, rozwoju i codziennych problemach”.

SekretarzQizhala-Mnisi

Według lokalnych mediów 14 października kampanię zainaugurowali Qizhala (tyb. Czodrak), sekretarz partii w Lhasie, Dordże Cering, wiceprzewodniczący lokalnej administracji, i Lobsang Dzigme, wiceprzewodniczący miejscowych struktur Ogólnochińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej, oraz kilkunastu innych wysokich urzędników.

Na rozmowy o „zwalczaniu separatyzmu, przyjaźni łączącej różne grupy etniczne oraz kwestiach religijnych” zaproszono duchownych z „najważniejszych lhaskich świątyń”.

W grudniu 2011 roku partyjne kadry wezwano do realizacji „sześciu celów”, które zobowiązywały aparatczyków do zaprzyjaźnienia się z co najmniej jednym duchownym i odwiedzenia domu rodzinnego przynajmniej jednego mnicha lub mniszki i wpisywały w szeroką strategię dozoru, nazywaną potocznie „kratą” (tyb. drłapa, chiń. wangge).