Władze chińskie planują kolejną „redukcję” instytutu Larung Gar

Władze chińskie narzuciły kolejne „limity” Instytutowi Studiów Buddyjskich Larung Gar w Sertharze (chiń. Seda), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan – największym ośrodku monastycznym na ziemiach tybetańskich.

LarungGar-DomkiDuchownych-FotImageChina

„Populacja” instytutu – w którym studiują tysiące tybetańskich mnichów i mniszek oraz chińskich buddystów – do końca września 2017 roku ma zostać „zredukowana” do pięciu tysięcy. Według tybetańskich źródeł przed rokiem Larung Gar „musiało opuścić sześćset osób, którym kazano wracać do domów”.

Później wyproszono także czterysta osób, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia. Teraz urzędnicy chcą pozbyć ponad tysiąca adeptów.

Instytut Larung Gar (który wcześniej był skromną pustelnią) założył w 1987 roku – dzięki patronatowi poprzedniego Panczenlamy – wielki Khenpo Dzigme Phuncog. Obozowisko klasztorne, które stało się centrum renesansu buddyzmu w Tybecie po ponad trzech dekadach maoistowskich represji, zostało rozbite przez władze chińskie w 2001 roku. Po wydaleniu tysięcy duchownych część kompleksu zrównano z ziemią. Z czasem Larung Gar wrócił do dawnej świetności, stając się także ważnym ośrodkiem kulturalnym.