Powołanie nowego sekretarza partii w TRA

Rządowa agencja informacyjna Xinhua informuje, że 28 sierpnia powołano nowego sekretarza struktur Komunistycznej Partii Chin w Tybetańskim Regionie Autonomicznym (TRA) – najwyższego namiestnika Pekinu w Lhasie.

WuYingjie-SekretarzPartiiTRA-Nominacja28Sierpnia2016

Sześćdziesięcioletni Wu Yingjie zastąpi bezbarwnego Chena Quanguo, który kontynuował politykę twardej ręki swoich poprzedników. Nowych sekretarzy mianowano także w dwóch innych prowincjach – Hunanie i w po części tybetańskim Yunnanie.

Wu Yingjie jest kolejnym Hanem na fotelu przewodniczącego partii w Lhasie – Pekin nigdy jeszcze nie powierzył najwyższego stanowiska w Tybecie jego rdzennemu mieszkańcowi. W przeciwieństwie do swoich poprzedników według oficjalnego biogramu pracował tu jednak od początku partyjnej kariery. Zajmował się najpierw edukacją, a następnie propagandą. W ostatnich latach piastował najwyższe stanowiska w administracji oraz kierował lokalną akademią partyjną.

Chen Hao, który zastąpił w Yunnanie Li Jihenga, jest dawnym współpracownikiem przewodniczącego Xi Jinpinga, który konsoliduje władzę, obsadzając swoimi protegowanymi kluczowe stanowiska przed przyszłorocznym zjazdem KPCh.