Reguły autocenzury w Maczu

Biuro Bezpieczeństwa Publicznego okręgu Maczu (chiń. Maqu) w prefekturze Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu 8 października wydało zarządzenie z listą dziewięciu cenzorskich wymogów dla administratorów stron internetowych, czatów i grup dyskusyjnych.

Zarządzenie jest pochodną wrześniowych wytycznych centralnej „administracji cyberprzestrzeni”, które mają służyć „zdrowemu i zdyscyplinowanemu rozwojowi społeczności internetowej” oraz „strzeżeniu wartości socjalistycznych”.

Władze zobowiązują administratorów i właścicieli serwisów do „ścisłego kontrolowania” użytkowników i publikowanych przez nich materiałów (tekstów, obrazów, plików audio i wideo) oraz bezzwłocznego usuwania „nielegalnych treści”.

Biuro Bezpieczeństwa Publicznego zakazuje: upowszechniania „informacji o charakterze politycznym”, „wierzenia w plotki i ich powtarzania”, publikowania „dokumentów wewnętrznych i informacji poufnych”, „pornografii, treści związanych z narkotykami, przemocą itd.”, „wiadomości dotyczących Hongkongu, Makau i Tajwanu, których nie podały wcześniej źródła rządowe”, „informacji o siłach zbrojnych”, „dokumentów zawierających tajemnice państwowe”, „sfabrykowanych filmów, godzących w dobre imię policji” oraz – typowych dla chińskiego systemu, nieokreślonych – „innych nielegalnych informacji”. Niestosowanie się do wytycznych będzie „karane zgodnie z prawem przez właściwe organy”.