Pół-Tybetanka na czele struktur KPCh w prowincji Fujian

Pół-Tybetanka Cui Yuying została 20 stycznia mianowana przewodniczącą struktur Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w prowincji Fujian. Żaden Tybetańczyk nie piastował wcześniej tak ważnego – bo oznaczającego autentyczną władzę – stanowiska.

Pięćdziesięciodziewięcioletnia Cui – córka Tybetanki i Chińczyka, oficera Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – urodziła się w prowincji Shandong, ale kształciła się i zaczynała karierę w Tybetańskim Regionie Autonomicznym (TRA). Uczyła w szkole, studiowała leśnictwo, pracowała w lokalnych departamentach planowania i kontroli oraz w tybetańskim oddziale największej chińskiej firmy ubezpieczeniowej. Po ukończeniu studiów w Centralnej Szkole Partyjnej w Pekinie w 2002 roku została jedną z wiceprzewodniczących rządu TRA, a cztery lata później weszła do stałego komitetu regionalnych struktur partii i objęła ważne stanowisko szefa departamentu propagandy.

W 2011 roku Cui Yuying przeniesiono do Pekinu. Była wicedyrektorką (w randze wiceministra) Biura Informacji Rady Państwa, a od stycznia 2015 roku – jako pierwsza przedstawicielka „mniejszości” – wiceprzewodniczącą Centralnego Departamentu Propagandy. „Wbrew kolportowanym przez zagraniczne media pogłoskom – pouczała dziennikarzy – z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że Tybetańczycy wcale nie chcą powrotu Dalajlamy”.

Cui Yuying jest pierwszą kobietą wywodzącą się z „mniejszości etnicznej” (co w praktyce oznacza podwójną dyskryminację) na stanowisku sekretarza partii prowincji ChRL.