Były więzień z Codziangu w stanie krytycznym

Cegon Gjal – były więzień polityczny z Kangcy (chiń. Gangca) w prefekturze Codziang (chiń. Haibei) prowincji Qinghai – „jest w stanie w stanie krytycznym”.

Pięćdziesięcioośmioletni były policjant, dziennikarz, nauczyciel i działacz społeczny – aresztowany w 2016 roku i po rocznym śledztwie skazany na karę trzech lat pozbawienia wolności za opublikowanie jednego wpisu, wytykającego władzom chińskim „markowanie polityki jedności etnicznej” – został zwolniony po odbyciu pełnego wyroku 6 grudnia 2019 roku. Według lokalnych źródeł więzienie opuścił „ciężko chory” i – bezustannie inwigilowany i szykanowany – miesiąc później trafił do szpitala na operację, ale „nie odzyskał zdrowia”.

W 1994 roku Cegon Gjal został skazany na 16 lat więzienia za szpiegostwo i działalność w „grupie kontrrewolucyjnej” (założonej z dwoma kolegami podziemnej organizacji „Gotowi na śmierć”). Po nowelizacji kodeksu postępowania karnego wyrok złagodzono do sześciu lat pozbawienia wolności.

W sierpniu 2017 grupa robocza ONZ do spraw arbitralnych uwięzień uznała, że Cegon Gjal – który na znak protestu nie odpowiadał na pytania chińskich śledczych – został pozbawiony wolności bezprawnie i padł ofiarą dyskryminacji.