Dalajlama: Przesłanie na Dzień Ziemi 2021

W Dniu Ziemi, w 2021 roku apeluję do braci i sióstr na całym świecie o przyjrzenie się wyzwaniom i sposobnościom, przed którymi wspólnie stoimy na naszej niebieskiej planecie.

Często żartuję, że księżyc i gwiazdy są piękne, ale mielibyśmy się z pyszna, gdyby kazano nam spróbować na nich zamieszkać. Ziemia jest cudownym domem. Jej życie i przyszłość – to nasze życie i nasza przyszłość. Jesteśmy od niej zależni jak dzieci. Poszczególne państwa i organizacje są bezradne w obliczu globalnych problemów na miarę zmian klimatycznych i dziury ozonowej. Nie rozwiążemy ich, dopóki nie zabierzemy się za to razem. Matka Ziemia udziela nam lekcji odpowiedzialności powszechnej.

Weźmy kwestię wody. Bardziej niż kiedykolwiek los wielu obywateli Ziemi, zwłaszcza matek i dzieci, jest dziś niepewny z powodu braku wody i złych warunków sanitarnych. To wstrząsające, że z takimi problemami zmagają się niemal dwa miliardy osób. Istnieje jednak rozwiązanie. Jestem wdzięczny sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi za globalny apel w tej sprawie.

Współzależność jest prawem natury. Zamykanie na to oczu wyrządziło szkody nie tylko środowisku, ale i samej ludzkości. Musimy rozwinąć większe poczucie jedności całej ludzkiej rodziny. Każdy z nas powinien pracować nie tylko dla siebie, swoich bliskich czy narodu, ale dla dobra wszystkich. Cieszę się, że prezydent Joe Biden w Dniu Ziemi zwołuje szczyt klimatyczny, zapraszając światowych przywódców do dyskusji o sprawie, która dotyczy nas wszystkich.

Jeśli nasza planeta ma przetrwać, musimy systematycznie zwiększać świadomość ekologiczną i poczucie indywidualnej odpowiedzialności. Troska o środowisko powinna stanowić integralną część naszego codziennego życia. Sam uświadomiłem to sobie na wygnaniu, zetknąwszy się ze światem bardzo różnym od tego, co znałem z Tybetu. Dopiero wtedy zrozumiałem, jak czyste było nasze środowisko i jakie szkody są konsekwencją globalnego rozwoju materialnego.

W tym Dniu Ziemi obiecajmy sobie solennie, że zrobimy coś dla środowiska naturalnego w naszym pięknym i jedynym wspólnym domu.

 

 

Z modlitwami,

 

Dalajlama

22 kwietnia 2021