Dalajlama: Przesłanie na Dzień Ziemi 2022

Z okazji Dnia Ziemi w 2022 roku przypomnijmy sobie, że każdy chce żyć szczęśliwie. Nie tylko ludzie – również zwierzęta, owady, ptaki. Wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za nasze wspólne istnienie. Dzięki cudownym ludzkim mózgom możemy zdziałać wiele dobrego, jednak wystarczy spojrzeć na otaczający nas świat, żeby przekonać się, że nie radzimy sobie najlepiej. Potrzebujemy bardziej holistycznej edukacji, obejmującej wartości wewnętrzne, takie jak przepełniona współczuciem troska o innych.

Nasz świat jest współzależny. Nowe wyzywania, takie jak dotykający wszystkich kryzys klimatyczny, oraz globalna gospodarka sprawiają, że musimy myśleć o interesach całej ludzkości i stawiać je na pierwszym miejscu.

Musimy pilnie podjąć kroki, które zmniejszą nasze uzależnienie od paliw kopalnych i pozwolą korzystać z odnawialnych źródeł energii, choćby wiatru i Słońca. Musimy zatrzymać deforestację i lepiej chronić środowisko. Musimy sadzić i pielęgnować więcej drzew. Na własne oczy – najpierw w Tybecie, teraz w Dharamsali – widzę, że spada mniej śniegu. I słyszę od naukowców, że istnieje ryzyko, iż miejsca takie jak Tybet zmienią się z czasem w pustynie, przez co czuję się zobowiązany do mówienia o konieczności chronienia jego kruchego środowiska naturalnego.

Podstawą naszego życia jest nadzieja, że w przyszłości będzie lepiej. Aczkolwiek nie mamy żadnych gwarancji, pozostajemy optymistami, co bez wątpienia służy nam bardziej niż czarnowidztwo. I choć globalne ocieplenie narasta, wielu ludzi, zwłaszcza młodych, wspólnie poszukuje rozwiązań, dzieląc się swoimi dokonaniami. To oni są naszą nadzieją.

Stojąc przed wyzwaniami, będącymi konsekwencją kryzysu klimatycznego, musimy sobie pomóc, opracowując kalendarz zmian. Jako mieszkańcy jednej planety powinniśmy starać się żyć ze sobą szczęśliwie. Zagrożenie klimatyczne nie uwzględnia państwowych granic i oddziałuje na wszystkich. Trzeba wziąć się do pracy, żeby chronić przyrodę i planetę, nasz jedyny dom.

 

22 kwietnia 2022