Gesze z Kirti skazany na dwa lata więzienia za przekazanie datku dla Dalajlamy

Gesze Sonam Gjaco został skazany na dwa lata więzienia za przekazaniu datku z prośbą o modlitwę Dalajlamy i Kirti Rinpoczego, przebywającego na wygnaniu w Indiach opata klasztoru Kirti w Ngabie (chiń. Aba), w prowincji Sichuan.

Według tybetańskich źródeł gesze – odpowiednik monastycznego doktoratu z filozofii buddyjskiej – został zatrzymany „podczas urlopu w Chengdu” 3 kwietnia 2021 roku. Przez ponad rok przesłuchiwano go w lokalnym areszcie śledczym i „niedawno” skazano na dwa lata więzienia za „przesłanie pieniędzy do Indii z prośbą o modlitwę Dalajlamy i Kirti Rinpoczego” w intencji najbliższych. Jest to tradycyjna praktyka buddyjska, a przekazywane tak datki są z reguły symboliczne.

Tybetańskie źródła podają, że „dowodem” w sprawie były dane z telefonu komórkowego. Gesze Sonam Gjaco – który przed aresztowaniem pełnił funkcję „mistrza dyscypliny” w Kirti – odbywa karę w więzieniu Mianyang, w Chengdu. Policja miała także zatrzymać jego siostrę, ale „wciąż nie wiadomo, co się z nią stało”.