Śmierć tybetańskiego sekretarza, czystka w komitecie prowincji Qinghai

Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny usunęła z partii przewodniczącego z prowincji Qinghai, rzucając przy okazji światło na „nagłą” śmierć Duo Jie (tyb. Dordże), sekretarza z prefektury Codziang (chiń. Haibei).

Dordże, sekretarz lokalnego komitetu Komunistycznej Partii Chin i wiceprzewodniczący tamtejszej legislatury, zmarł 11 grudnia 2022 roku, ale oficjalnie poinformowano o tym dopiero trzy miesiące później, mianując jego następcę. O przyczynie śmierci – przepiciu na partyjnym „szkoleniu” – powiadomiono mimochodem 27 kwietnia 2023 roku, usuwając z partii Shi Cunwu, chińskiego przewodniczącego komitetu prowincji Qinghai, i czterech innych aparatczyków.

Do „incydentu” doszło podczas szkolenia poświęconego „wdrażaniu postanowień XX Zjazdu”. Media informowały, że tematem wiodącym dyskusji były „osiągnięcia godne partii i ludzie godni epoki”.

Na okolicznościowy „bankiet” w internacie partyjnej szkoły przewodniczący zaprosił dyrektorów departamentów rolnictwa i kultury oraz szefów komisji nadzoru i administracji. Kantyna dostarczyła jedzenie, aparatczyk od spraw wsi – alkohol. Według partyjnych śledczych sześciu biesiadników „wypiło tego wieczora siedem butelek wódki. Następnego dnia Shi nie uczestniczył w obradach z powodu przepicia, a inny uczestnik zmarł w akademiku”. Wśród ukaranych za naruszenie zasad dyscyplin (zabraniających między innymi bankietowania) nie było Dordżego z Codziangu, co wywołało plotki, że to on padł ofiarą libacji. Wkrótce potwierdzono to w mediach społecznościowych.

Dordże (rocznik 1966) zaczynał karierę w partyjnej szkole; w 2021 roku przeniesiono go do Codziangu, gdzie kierował najpierw administracją, a potem komitetem partii. Informacja o jego śmierci wywołała żywą dyskusję w mediach społecznościowych. „Rodzina powinna domagać się odszkodowania. W końcu poległ na posterunku, wykonując zadania służbowe”. „Można też argumentować, że wykończyli go pozostali i domagać się zadośćuczynienia od nich”.