Samdong Rinpocze w Chinach

Indyjska gazeta poinformowała, ze Samdong Rinpocze – były przewodniczący tybetańskiego parlamentu na wychodźstwie i pierwszy demokratycznie wybrany kalon tipa, prezes gabinetu Centralnej Administracji Tybetańskiej w Indiach – „składa wizytę w Chinach”.

Profesor Samdong Rinpocze jest jednym z najbliższych współpracowników Dalajlamy. Dharamsala odmawia komentowania informacji, pochodzących od P. Stodana, indyjskiego dyplomaty, który spekuluje, że „dyskretną wizytę w Kunmingu” zatwierdził You Quan, nowy przewodniczący partyjnego Departamentu Pracy Frontu Jedności, tradycyjnie odpowiedzialnego za kontakty z tybetańską diasporą.

Ostatnia „runda” rozmów między Pekinem a przedstawicielami Jego Świątobliwości odbyła się w 2010 roku. Strona tybetańska chciała rozmawiać o autonomii, chińska – konsekwentnie bagatelizowała znaczenie „prywatnych” spotkań, sprowadzając je do kwestii osobistego statusu Dalajlamy.

Część tybetańskich elit oskarża Indie (a ściślej – wojskowe „służby”) o sabotowanie ewentualnego porozumienia między Pekinem a tybetańską diasporą. Spekulacje indyjskiego dyplomaty są odbierane w podobny sposób, ponieważ strona chińska rutynowo oskarża Tybetańczyków o „brak szczerości” i chęć „umiędzynarodowienia” problemu.