Tybetańczycy świętują urodziny Karmapy

W Chengdu zorganizowano koncert z okazji trzydziestych czwartych urodzin Siedemnastego Karmapy, najwyższego hierarchy buddyjskiego, który w ostatnich latach zdołał opuścić Tybet.

Karmapa stoi na czele szkoły karma kagju. Intronizowany w siedzibie poprzedników, Curphu we wrześniu 1992 roku – w ostatnich miesiącach „umiarkowanej” polityki poszanowania kulturowej odrębności Tybetańczyków – jest jedynym hierarchą buddyjskim i inkarnowanym lamą formalnie „rozpoznanym” przez Dalajlamę i zatwierdzonym następnie przez Pekin. Kiedy władze chińskie znów zaostrzyły kurs, został odcięty od przebywających w Indiach nauczycieli, od których musiał otrzymać „bezpośrednie” przekazy nauk, rytuałów i praktyk medytacyjnych, by móc wypełniać rolę głowy swojej szkoły. W grudniu 1999 roku, nie mogąc odebrać pełnego wykształcenia i obawiając się, że Chińczycy będą chcieli go wykorzystać przeciwko Dalajlamie, uciekł z Tybetu do Indii.

W urodzinowym koncercie, który odbył się 25 czerwca w Chengdu, stolicy prowincji Sichuan, wzięło udział ponad czterdziestu pieśniarzy „ze wszystkich regionów Tybetu”. Według źródeł Radia Wolna Azja (RFA) impreza miała kameralny charakter i została zorganizowana bez oficjalnych zezwoleń, „żeby nie ściągać uwagi policji”. Na scenie wisiał „wielki portret” Karmapy i podawano wyłącznie wegetariańskie potrawy.

W konkursie literackim, który zorganizowano z okazji urodzin Karmapy, żeby „promować język tybetański”, wzięło udział 145 pisarzy. Urodziny świętowano także w licznych klasztorach w Tybecie oraz w Indiach i Nepalu.