Chińscy żołnierze „przesuwają granicę” z Nepalem

Niezależne nepalskie media informują, że chińscy żołnierze „przestawili słupy graniczne” i zajęli wioskę Rui w dystrykcie Gorkha, uznając ją ze „terytorium Tybetańskiego Regionu Autonomicznego”.

Po krwawym „incydencie” w Ladakhu – który według różnych źródeł kosztował życie 20 indyjskich i 43 chińskich żołnierzy (na „nieoficjalnej” liście tych ostatnich są trzy tybetańskie nazwiska) – pojawiły się doniesienia o przesuwaniu granic w Nepalu.

Lokalne media podają, że żołnierze chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zajęli jedenaście „strategicznych przyczółków” na terenie Nepalu – w sumie „36 hektarów w czterech dystryktach”. Do wielu tych miejsc Chińczycy doprowadzili wcześniej drogi. Agresję „uprawomocniono”, przestawiając słupy graniczne.

Mieszkańcy zajętej wioski – łącznie 72 gospodarstwa – mają „walczyć” o „zachowanie tożsamości”. Tymczasem „zwasalizowany” przez Pekin rząd w Katmandu „milczy i zajmuje się podsycaniem antyindyjskich nastrojów”, wysuwając terytorialne roszczenia pod adresem New Delhi.