Zamknięcie portalu „Tybetańska owca”

Władze chińskie, powołując się na przepisy o prawie autorskim, 2 kwietnia kazały zamknąć najpopularniejszy portal poświęcony językowi tybetańskiemu.

Według administratora, który publicznie pozostaje anonimowy, władze „natychmiast zablokowały dostęp” do Lukcang Paljon, strony i forum dyskusyjnego „Tybetańska owca” na platformie WeChat.

Administratorzy – podkreślający, że zawsze przestrzegali prawa i apelowali do swoich użytkowników o szanowanie własności intelektualnej – zobowiązali się niezwłocznego naprawienia wszelkich uchybień i poprosili o cofnięcie zakazu, zastrzegłszy jednak, że „podporządkują się każdej decyzji rządu”.

Działająca od 2013 roku „Tybetańska owca” skupiała się na języku i kulturze, zdobywając „szerokie grono wiernych czytelników w kraju i za granicą”. Na portalu opublikowano ponad 10 tysięcy esejów, artykułów, przekładów, wierszy i tekstów piosenek.

„Zamknięcie tego portalu jest ogromną stratą dla tybetańskiej nauki i oświaty”, powiedział Radiu Wolna Azja (RFA) Dzigme Łangjal, profesor Centralnego Uniwersytetu Studiów Tybetańskich w indyjskim Waranasi.