Egzaminy ze znajomości prawa w lhaskich klasztorach

Chińskie media informują o „pierwszych egzaminach ze znajomości prawa” w świątyniach Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (TRA), które Tybetańczycy uważają za jeden z testów „lojalności wobec partii komunistycznej”.

Czterystu mnichów lhaskiego klasztoru Sera miało zdawać egzamin 21 marca. To pierwszy taki sprawdzian, „choć zajęcia ze znajomości konstytucji i innych przepisów prowadzone są co tydzień”. Chińskie agencje cytują duchownego, który mówi, że „znajomość prawa może uczynić ze mnie patriotycznego dobrego mnicha, kierować moim postępowaniem i pomóc stosować się do buddyjskich przykazań”.

Profesor Xiong Kunxin twierdzi z kolei, że „niektórzy tybetańscy buddyści popełniają przestępstwa, ponieważ nie wiedzą, że łamią prawo, i nie zdają sobie sprawy z prawnych konsekwencji swoich działań”.

W styczniu aparatczycy zaszczepiali Tybetańczykom „ducha” ostatniego partyjnego zjazdu.

Od połowy lat dziewięćdziesiątych władze chińskie nasilają kampanie „edukacji patriotycznej”, których celem jest podporządkowanie Tybetańczyków dyktatowi Komunistycznej Partii Chin (co w klasztorach sprowadza się głównie do zmuszania duchownych do lżenia Dalajlamy).