Osiem lat więzienia za „nielegalne treści” w internecie w Qinghai

Władze prowincji Qinghai 26 sierpnia wydały rozporządzenie, w którym wzywają do „nieprzerwanego ścisłego monitorowania i kontrolowania wszystkich internetowych dyskusji”.

Według nowych przepisów upowszechnianie „nielegalnych” informacji, które „godzą w państwo lub Komunistyczną Partię Chin”, zagrożone jest karą od roku do ośmiu lat pozbawienia wolności. Zacieśnienie kontroli nad internetem stanowi „element ogólnokrajowej kampanii zwalczania czarnych i złych sił”.

Głównym adresatem rozporządzenia są uczestnicy grup, do których należy więcej niż dziesięć osób. Wszyscy oni mają udostępnić ten dokument oraz „zachować rozwagę, nie powtarzać plotek i nie upubliczniać drażliwych treści”.

Rozporządzenie wylicza „dziesięć zakazów”, zabraniając między innymi rozpowszechniania drażliwych informacji politycznych, dawania wiary pogłoskom i powtarzania plotek, udostępniania informacji wewnętrznych osobom z zewnątrz, upubliczniania nieopublikowanych w rządowych mediach informacji o Hongkongu, Makau i Tajwanie, udostępniania materiałów dotyczących wojska i tajemnic oraz filmów i zdjęć przedstawiających urzędników państwowych. Ostatni punkt stanowi, że „prawo obowiązuje wszystkich”.