Usunięcie „małej Potali” ze świątyni Lingyan w Hebei

W ramach kampanii „przywracania chińskiego charakteru” buddyjskim świątyniom (i posągom) w Chinach właściwych władze lokalne kazały wyburzyć miniaturowy „pałac Potala” w Shijiazhuangu, w prowincji Hebei.

Świątynia Lingyan (nazywana także Jile) powstała w VII wieku, w czasach dynastii Sui. Kompleks odnawiano i rozbudowywano pod rządami Mingów (1369–1644) i Qingów (1644–1911). W 2002 roku zabytek otrzymał oficjalny status „miejsca kultu religijnego”.

W ostatnich latach na terenie kompleksu wzniesiono „pałac Tuszita”, budynek wzorowany na Potali, zimowej rezydencji dalajlamów w Lhasie. Według lokalnych źródeł nowa atrakcja „przyciągała tłumy turystów”, ale w czerwcu zeszłego roku władze nakazały przywrócić miejscu „chiński charakter”.

Główny budek najpierw przemalowano na żółto, usuwając charakterystyczne tybetańskie ozdoby i obramienia okien, a potem rozebrano. Tybetańską stupę Kalaczakry obudowano chińską pagodą. Na niektórych budynkach pojawiały się tablice z napisem „Skonfiskowane”. Usunięto wszystkie tybetańskie ornamenty i posągi.