Trzydziestu Tybetańczyków wśród „zasłużonych” esbeków

Chińskie media informują o dorocznych nagrodach dla 1689 „wzorowych” i 806 „zasłużonych” funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa: „awangardy budowniczych materialnej, politycznej i duchowej cywilizacji socjalizmu”.

Wśród wyróżnionych przez przewodniczącego Xi Jinpinga 24 listopada jest 30 Tybetańczyków (niemal trzykrotnie więcej niż proporcja wielkości populacji).

W 2020 roku Pekin nagrodził 19 tybetańskich funkcjonariuszy z Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (TRA), sześciu z Qinghai, po dwóch z Sichuanu i Gansu oraz jednego z Yunnanu.

Wśród nagrodzonych jest dowódca „plutonu milicji”, patrolującej – wyjątkowo niespokojną – granicę z Indiami; śledczy z wstrząsanej protestami Ngaby, „stróż stabilności”; „strzegący harmonii w klasztorach” strażacy z Czamdo (chiń, Changdu) i Kanlho (chiń. Gannan), jednego z epicentrów samospaleń; oraz posterunkowy z Nagczu (chiń. Naqu), „doradzający mieszkańcom w szczególnych okresach” (co z reguły oznacza „drażliwe” rocznice polityczne).

Tytuł „zasłużonego” dla bezpieczeństwa przyznano między innymi lekkoatletce Czojang Kji (chiń. Qieyang Shijie), srebrnej medalistce igrzysk olimpijskich w Londynie.