Obchody stulecia partii w TRA

Władze Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (TRA), podobnie jak innych prowincji ChRL, przygotowują się do (przypadających 1 lipca) obchodów stulecia Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

W lutym Komitet Centralny ogłosił kampanię studiowania historii „największej na świecie” partii, by „opowiedzieć światu o jej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

Z tej okazji w Tybecie otwarto siedem „szlaków czerwonej turystyki”, które „łączą ośrodki edukacji patriotycznej, miejsca pamięci i lokalne atrakcje” dla oczekiwanych w tym roku 42 milionów odwiedzających.

Podczas jednej z „edukacyjnych konferencji” 26 kwietnia ogłoszono mianowanie nowego dowódcy Tybetańskiego Okręgu Wojskowego, którym został generał Wang Kai, dowódca elitarnej 13 Armii z Chongqingu, specjalizującej się w „prowadzeniu walk w trudnym terenie”. Jego żołnierze brali udział w tłumieniu „zamieszek” w Tybecie i starciach na granicy z Indiami (poprzednik, gen. Wang Haijiang – równie symbolicznie i w trakcie podobnej historycznej uroczystości – został przeniesiony do Xinjiangu, gdzie w ostatnich latach internowana i poddano przymusowej reedukacji niemal dwa miliony Ujgurów).

W lhaskim klasztorze Sera 30 kwietnia ogłoszono konkurs na kaligrafię, upamiętniającą stulecie KPCh „poprzez wyrażenie wdzięczności dla partii i miłości do jej przywódców oraz potępienie Dalajlamy i sił separatystycznych”.

W regionach wiejskich wysłano w teren grupy robocze, które odwiedzają każde gospodarstwo, omawiając historię i osiągnięcia partii. Podobne zajęcia prowadzi się – trzy razy w tygodniu – w tybetańskich szkołach.