Przedterminowe zwolnienie Kunczoka Cephela w Gansu

Kunczok Cephel – pisarz, założyciel pierwszej strony internetowej poświęconej literaturze tybetańskiej – 18 marca został przedterminowo zwolniony za uratowanie życia współwięźnia i „dobre sprawowanie”.

W chwili aresztowania w lutym 2009 roku Kunczok Czophel pracował w departamencie ochrony środowiska prefektury Kanlho (chiń. Gannan) w prowincji Gansu. Skazano go na piętnaście lat pozbawienia wolności za „ujawnienie tajemnicy państwowej”, czyli publikowanie tekstów, dotyczących krwawej pacyfikacji tybetańskich protestów w 2008 roku. W więzieniu spędził ponad trzynaście lat.

Kunczok Czophel zna biegle angielski i chiński. W 1989 roku przedostał się do Indii, pięć lat później wrócił do Tybetu i spędził kilka miesięcy w areszcie jako „podejrzany o prowadzenie działalności politycznej”. Od 1996 do 1999 roku studiował na uniwersytetach minzu („mniejszości”) w Pekinie i Lanzhou. W rodzinnym Maczu uczył tybetańskiego i angielskiego, był laureatem nagrody dla najlepszego nauczyciela.

Według Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka i Demokracji z Dharamsali (TCHRD) wciąż odbywa karę czterech lat pozbawienia „praw politycznych”.