Jedenaście lat więzienia za łapówki od koncernów górniczych w Qinghai

Wen Guodong, były wicegubernator prowincji Qinghai, 29 marca został skazany na 11 lat więzienia za przyjmowanie łapówek od koncernów górniczych i firm budowlanych.

Wen, który zaczynał karierę w tybetańskim Conubie (chiń. Haixi) i Cajdamie (chiń. Qaidam), był wiceprzewodniczącym administracji Qinghai od 2009 do 2020 roku. Odwołano go i usunięto z partii po opublikowaniu informacji o gigantycznej nielegalnej kopalni w rezerwacie przyrody, którego utworzenie „wymagało” wysiedlenia tysięcy Tybetańczyków.

Według rządowych mediów Wen „ochraniał” nielegalne kopalnie przez kilkanaście lat, otrzymując za to ponad 19 milionów yuanów (12,7 mln PLN). Pośredni sąd ludowy w Chongqingu skazał go również na grzywnę w wysokości 2 milionów yuanów (1,3 mln PLN) i przepadek „nielegalnie uzyskanych korzyści”.

Eksperci podkreślają, że w medialnych doniesieniach skupiono się na łapówkach, przemilczając katastrofalny wpływ kopalni na środowisko naturalne (czyli odcięcie łąk płaskowyżu i rzek od źródeł wody w górskich lodowcach).