Mind and Life Institute: Oświadczenie w sprawie nagrania z Dharamsali

Wszyscy w Instytucie Mind and Life jesteśmy zasmuceni i skonsternowani zarzutami, jakie pojawiły się w związku z nagraniem, które przedstawia interakcję między Jego Świątobliwością Dalajlamą, współzałożycielem naszej organizacji, a młodym chłopcem podczas spotkania z uczniami na dziedzińcu świątyni w Dharamsali. Dziś wiadomo znacznie więcej o geście i intencjach Dalajlamy. Z perspektywy tybetańskich obyczajów i, jak sam o nim mówi, „łamanego angielskiego” Jego Świątobliwości cała sytuacja przedstawia się zgoła inaczej, niż sugerowali autorzy dwudziestosekundowego montażu.

Z najwyższą powagą podchodzimy do tragedii molestowanych dzieci oraz nadużyć, do jakich dochodzi w grupach religijnych, i staramy się wspierać ludzi, którzy walczą z wszelkimi przejawami tych patologii. Stoimy też murem za Jego Świątobliwością, który poświęcił ponad sześćdziesiąt lat swego życia służbie ludzkości, prawom dzieci oraz zaszczepianiu dobrego serca. Dalajlama jest niestrudzonym propagatorem moralności i ideałem etycznego przywódcy, zachęcającego wszystkich do rozwijania się, aby – rozumiejąc naszą fundamentalną współzależność – najlepiej służyć innym.

Czyny i słowa Jego Świątobliwości są wzorem i inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie. Życie Dalajlamy uosabia współczucie, które staramy się praktykować i propagować, przepełnieni wdzięcznością za przykład, jaki nam daje całkowitym poświęceniem sprawie pokoju, miłości, przebaczenia i dobroci.

Ten incydent pokazuje też, w jaki sposób wykorzystuje się manipulowane cyfrowo treści do wywoływania skrajnych emocji i pogłębiania podziałów. Obyśmy dzięki temu stali się bardziej świadomi wpływu, jaki wywierają na nas odbierane informacje i jak za ich sprawą postrzegamy bliźnich oraz otaczający nas świat.

 

25 kwietnia 2023