Cały świat świętuje dziewięćdziesięciolecie Dalajlamy

Diaspora świętowała dziewięćdziesięciolecie Jego Świątobliwości Dalajlamy od piątego dnia piątego miesiąca (czyli przypadającego w tym roku 30 czerwca dnia urodzin Dalajlamy w tybetańskim kalendarzu królewskim) do 6 lipca (urodzin z kalendarza gregoriańskiego). Tybetańczycy i wierni na całym świecie wykupywali z rzeźni zwierzęta, karmili bezdomnych i pomagali potrzebującym, po buddyjsku „gromadząc zasługę” w intencji długiego życia Dalajlamy.

Zgodnie z zapowiedzią z 2011 roku, po „pierwszych” urodzinach, w odpowiedzi na prośby rodaków z kraju i diaspory, „buddystów z regionu Himalajów, Mongolii, buddyjskich republik Federacji Rosyjskiej oraz buddystów z Azji, w tym także Chin właściwych”, 2 lipca Jego Świątobliwość formalne zapowiedział „dalsze trwanie” instytucji Dalajlamy, powierzając kontrolę nad wszystkimi procedurami swojemu Trustowi Gaden Phodrang. Decyzję oprotestowały Chiny, powtarzając frazesy o „wyłącznej kompetencji rządu centralnego”, co natychmiast skorygowało indyjskie ministerstwo do spraw mniejszości, wywołując kolejny chiński protest. Pekin, który uparcie powołuje się na precedensy z czasów – okupacyjnych i wyznających „lamaizm” – mongolskiej dynastii Yuan i mandżurskich Qingów, najwyraźniej nie chce rozumieć, że „buddyzm xizangański” jest od dawna religią światową, której wyznawcy nigdy nie pogodzą się z próbami „sinizacji” swojej wiary i nie zostaną uczniami „autentycznych żywych buddów” mianowanych przez zwalczających religię aparatczyków Komunistycznej Partii Chin.

Na urodziny „zachodnie” do Dharamsali zjechały tysiące osób z całego świata. Podczas uroczystości odczytano albo odtworzono nagrane życzenia między innymi premiera Indii, prezydenta Tajwanu, amerykańskiego sekretarza stanu oraz trzech byłych prezydentów Stanów Zjednoczonych. Dalajlama podziękował wszystkim, dla których jego urodziny stały się pretekstem „do robienia rzeczy podkreślających znaczenie współczucia, dobrego serca i bezinteresowności”.

Według napływających z Tybetu szczątkowych informacji władze chińskie – przeżywające przed urodzinami tybetańskie „wzmożenie” – ogłosiły w całym kraju prewencyjne restrykcje.