Długa lista zakazów w Rebgongu

Władze lokalne kolportują nową listę „zakazanych aktywności” w okręgu Rebgong (chiń. Tongren), w prefekturze Malho (chiń. Huangnan) prowincji Qinghai.

Pasterze z Rebgongu, oburzeni „bezczynnością urzędników i brakiem zainteresowania  zdrowiem dzieci”, palą śmieciowe jedzenie; luty 2014.
Pasterze z Rebgongu, oburzeni „bezczynnością urzędników i brakiem zainteresowania zdrowiem dzieci”, palą śmieciowe jedzenie; luty 2014.

Obok tabu tradycyjnych, takich jak „separatystyczne podżeganie” (ze szczególnym uwzględnieniem internetu) oraz wprowadzonych w ostatnich latach i dotyczących głównie samospaleń (których fala przetoczyła się przez Rebgong jesienią 2012 roku), na liście znalazły się „nielegalne” inicjatywy, mające chronić przyrodę oraz rodzimy język i kulturę.

Rebgong-ListaZakazow2015

Władze zapowiedziały „surowe karanie” za „powoływanie nielegalnych stowarzyszeń” oraz „organizowanie zgromadzeń” w imię „równości językowej i ochrony zwierząt”.

W ostatnich latach w Rebgongu dochodziło do wielu uczniowskich protestów w obronie ojczystego języka, władze upolityczniały też inicjatywy ekologów, zwłaszcza po apelu Dalajlamy o chronienie dzikich zwierząt.