Reedukacja autorów nieprawomyślnych postów w TRA

Według niezależnych źródeł władze chińskie „reedukują” autorów nieprawomyślnych postów o pandemicznych restrykcjach w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

Służby bezpieczeństwa oficjalnie informowały o setkach postępowań administracyjnych i karach za „rozpowszechnianie pogłosek i stwarzanie problemów”, czyli przede wszystkim krytykowanie nieudolności władz, izolowania niezarażonych z chorymi, braku żywności itd.

Autorzy nieprawomyślnych postów o pandemii i kwarantannie – „w pierwszej kolejności mnisi” – kierowani są obecnie na 15-dniową reedukację w „zamkniętych ośrodkach”, w których „obiecują szybsze zwolnienie za postępy, a opornych straszą i biją”. W tym tygodniu „tylko w dzielnicy Chengguan zamknęli już 22 osoby ”. 

Zgodnie z przewidywaniami władze ogłosiły zniesienie pandemicznych restrykcji w Lhasie po zakończeniu zjazdu Komunistycznej Partii Chin, który przypieczętował jednowładztwo przewodniczącego Xi Jinpinga. Mieszkańcy informują jednak, że wciąż nie mogą swobodnie poruszać się po mieście „ani kupić podstawowych produktów”.