Indyjska odpowiedź na „tybetańską fortecę Xi Jinpinga”

Lokalne media informują, że rząd premiera Modiego przyjął „trójelementową strategię zabezpieczenia indyjskiej ziemi przed agresją Xi Jinpinga”.

Wkrótce po objęciu władzy w 2012 roku przewodniczący Xi wezwał do „wzmocnienia i militaryzacji” granicy w Tybecie, wzdłuż której zaczęto budować pas ponad sześciuset „zamożnych osad obronnych”. W ramach nowej, ekspansywnej polityki Pekin zajmował też terytorium Nepalu, metodycznie „okrawał” Bhutan i doprowadził do pierwszego od ponad czterdziestu lat krwawego starcia z Indiami – symbolicznie, w urodzin Xi Jinpinga.

Na strategię obronną Delhi składać się ma „utworzenie siedmiu batalionów policji indyjsko-tybetańskiej (w odpowiedzi na formowane przez Chiny tybetańskie „milicje”), rewitalizacja przygranicznych wiosek oraz budowa przejezdnego przez cały rok tunelu pod przełęczą Szingo-la w Ladakhu”.

Siedem nowych batalionów wzorowanych będzie na jednostkach, które strzegą spornej granicy z Pakistanem. Ponad 8400 żołnierzy sił specjalnych ma znaleźć zatrudnienie i stacjonować „we własnych wioskach” (zamiast wyjeżdżać za pracą do odległych metropolii) oraz w 47 „obronnych” osadach.