Delhi zakazuje wyższym urzędnikom spotkań z Dalajlamą

Indyjskie media ujawniły tajną rządową instrukcję, która zakazuje ministrom i wyższym urzędnikom państwowym spotkań z Dalajlamą oraz udziału w wydarzeniach związanych z Tybetańczykami. Zakaz ma obowiązywać dwa miesiące.

Okólnik wydał 22 lutego sekretarz stanu w kancelarii premiera na wniosek ministerstwa spraw zagranicznych. Zakaz – podyktowany „drażliwym okresem” w stosunkach dwustronnych z Chinami – ma dotyczyć przede wszystkim cyklu imprez „Thank You India”, organizowanych przez Centralną Administrację Tybetańską w Dharamsali z okazji przyszłorocznego sześćdziesięciolecia diaspory.

Po ujawnieniu dokumentu przez media ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło, że Delhi „nie zmienia jasnego i konsekwentnego stanowiska w sprawie Dalajlamy”, który jest w Indiach „powszechnie szanowanym przywódcą religijnym”.

W ostatnim czasie Jego Świątobliwość Dalajlama dodał do swojego credo – promowania uniwersalnych wartości, harmonii między religiami oraz pokojowego rozwiązania sprawy Tybetu – czwarte zobowiązanie: do wskrzeszenia dziedzictwa monastycznego uniwersytetu Nalanda, symbolicznego centrum przeniesionej do Tybetu buddyjskiej tradycji Indii.