Specjalni sprawozdawcy ONZ wzywają Chiny do natychmiastowego zwolnienia Anji Sengdry

Grupa specjalnych sprawozdawców Organizacji Narodów Zjednoczonych wzywa Pekin do natychmiastowego zwolnienia Anji Sengdry, działacza społecznego z Gade (chiń. Gande) w prefekturze Golog (chiń. Guoluo) prowincji Qinghai.

Anja Sengdra naraził się lokalnym aparatczykom bezkompromisową walką z nadużyciami i korupcją, za co został oskarżony o „wzywanie do zakłócania porządku publicznego, wszczynanie burd oraz wywoływanie problemów” i skazany na siedem lat pozbawienia wolności. Według niezależnych źródeł w zeszłym miesiącu sąd bezterminowo odroczył rozprawę apelacyjną.

Eksperci ONZ – między do spraw arbitralnych uwięzień; tortur i nieludzkiego traktowania; mniejszości; ochrony wolności słowa – uznali, że Anja Sengdra został ukarany za „wykonywanie usankcjonowanych zadań przedstawiciela społeczności i obrońcy praw człowieka”, 19 maja wzywając Chiny do jego zwolnienia i wycofania stawianych mu zarzutów.

Specjalni sprawozdawcy wyrazili także zaniepokojenie doniesieniami o „złych warunkach” i pogorszeniu stanu zdrowia skazanego i wezwali Pekin do „wywiązywania się z międzynarodowych zobowiązań” oraz „przestrzegania praw tybetańskiej mniejszości”.