Tybetańska pasterka wśród „anonimowych” bohaterów KPCh

Komitet Centralnych zapowiedział, że z okazji stulecia Komunistycznej Partii Chin (KPCh) po raz pierwszy odznaczy „szeregowych członków”, których nazwiska „mogą nic nie mówić” ogółowi.

Lista 29 kandydatów do nowego „Medalu 1 lipca” odzwierciedla wkład „91 milionów członków partii w jednoczenie narodu chińskiego, wstawanie z kolan i budowanie dostatnich, silnych Chin”.

Według rządowych mediów wśród przedstawicieli „różnych regionów, grup etnicznych i społecznych” znalazł się między innymi „nieustraszony wzór walki z religijnym ekstremizmem” z ujgurskiego Xinjiangu oraz „bohater, który przez dziesięć lat strzegł terytorialnej integralności Chin przed indyjskimi prowokacjami” i zginął w dolinie Galwan, w czerwcu 2020 roku (choć Pekin oficjalnie zaprzeczał, że poniósł jakiekolwiek straty podczas krwawego starcia, do którego doszło po indyjskiej stronie granicy w dniu urodzin przewodniczącego Xi Jinpinga).

„Najmłodszą i ciągle żyjącą” wyróżnioną jest „sześćdziesięcioletnia tybetańska pasterka”, która „przyczyniła się do bezpieczeństwa granic Chin, przez całe dekady patrolując podczas wypasu”.